ZDRAVÉ KLÍČKY – vypestujte si vitamínovú bombu

ZDRAVÉ KLÍČKY – vypestujte si vitamínovú bombu

[vc_row][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1592490643600{margin-top: 0px !important;border-top-width: 0px !important;padding-top: 0px !important;}”]

Klíčky sú vitamínová bomba

Klíčky sú skutočne to najlepšie jedlo! Sú plné enzýmov, bielkovín, vlákniny a vitamínov sú mimoriadne zdravým doplnkom Vašej stravy.

 1. Pomáhajú pri trávení
  Klíčky obsahujú nezvyčajne vysoký obsah enzýmov, ktoré pomáhajú pri trávení a vstrebávaní živín.  Obsahujú tiež veľa vlákniny, ktorá reguluje trávenie a prechod tráviacim traktom.
 2. Zlepšujú  krvný obeh
  Klíčky pomáhajú pri udržiavaní počtu červených krviniek, keďže obsahujú značné množstvo železa a medi. Tie napomáhajú pri zásobovaní kyslíka do rôznych orgánov a buniek na optimalizáciu ich výkonu.
 3. Pomáhajú pri chudnutí
  Klíčky sú jednými z najlepších potravín, ktoré pomáhajú schudnúť. Majú vysoký obsah živín, ale zanedbateľné množstvo kalórii. Okrem toho klíčky obsahujú veľké množstvo vlákniny, vďaka ktorej sa budete cítiť plní po dlhšiu dobu. Inhibujú tiež uvoľňovanie ghrelínu (hormónu hladu), ktorý dáva signál nášmu mozgu, že sme hladní.
 4. Napomáhajú k správnej činnosti imunitného systému
  Výhonky majú vysoký obsah vitamínu C, vďaka čomu sú silným stimulátorom bielych krviniek v tele na boj proti infekciám a chorobám. Tým napomáhajú k správnej činnosti imunitného systému. Sú tiež bohaté na vitamín A, ktorý má veľké množstvo antioxidačných vlastností, ktoré taktiež podporujú imunitný systém.
 5. Zlepšujú zrak
  Vitamín A sa spája s priaznivým vplyvom na zrak. Klíčky majú tiež antioxidačné účinky na ochranu buniek očí pred voľnými radikálmi. Jedzte viac klíčkov, aby ste lepšie videli svet naokolo 🙂
 6. Pomáhajú správnej činnosti srdca
  Klíčky obsahujú omega-3 mastné kyseliny, ktoré pomáhajú zvyšovať hladinu dobrého cholesterolu (HDL) a znižujú množstvo zlého cholesterolu v krvných cievach a artériách. Omega-3 mastné kyseliny majú protizápalové vlastnosti, ktoré pomáhajú znižovať nadmerné zaťaženie Vášho kardiovaskulárneho systému. Prítomnosť draslíka pomáha znižovať hladinu krvného tlaku a ďalej znižuje riziko akýchkoľvek kardiovaskulárnych problémov.
 7. Pomáhajú bojovať proti prekysleniu organizmu
  Klíčky sú pre telo alkalizujúce. Pomáhajú regulovať a udržiavať pH Vášho tela znížovaním hladiny kyselín. Je známe, že mnoho chorôb je spojených s prekyslením organizmu.
 8. Môžu zabrániť predčasnému starnutiu
  O klíčkoch sa uvádza, že majú množstvo vysokoaktívnych antioxidantov, ktoré pomáhajú predchádzať predčasnému starnutiu buniek. Je známe, že zabraňujú deštrukcii DNA, ktorá je tiež príčinou starnutia. Okrem toho, antioxidanty prítomné v klíčkoch pomáhajú bojovať proti voľným radikálom, ktoré poškodzujú bunky a tým pomáhajú predchádzať predčasnému starnutiu.
 9. Pomáhajú budovať svalstvo
  Klíčky sú dobrým zdrojom rastlinných bielkovín. Zahrňte ich do svojej stravy, aby ste zvýšili svoj metabolizmus a zvýšili celkovú energiu.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row equal_height=”yes” content_placement=”top”][vc_column width=”1/2″][vc_empty_space height=”50px”][trx_image url=”4955″ align=”left” bottom=”10px”][vc_column_text]V našom bio obchode BALI GARDEN nájdete klíčky rôznych druhov v BIO kvalite.[/vc_column_text][trx_image url=”4950″ align=”left” top=”0px”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text css=”.vc_custom_1592490565889{margin-top: 0px !important;border-top-width: 0px !important;padding-top: 0px !important;}”]

Ako si doma naklíčiť

 • Semienka prepláchneme vodou. Ľahko navlhčené ich vložíme do klíčiace nádoby.
 • Semienka ponecháme na tmavom a teplom mieste, kde začnú klíčiť.
 • Rastlinky je potreba pravidelne preplachovať (aj korienky zo spodnej strany), aby sme zabránili plesniam (2-3x denne).
 • Prvé klíčky sa objavia po 24 hodinách.
 • Ku konzumácii sú vhodné celé rastlinky vrátane korienkov.
 • Pred konzumáciou klíčky opláchnite.

Rady a tipy na domáce klíčenie

 • Odporúčame klíčiť na klíčiacej miske alebo špeciálnom klíčiacom sitku. Nie je vhodné klíčiť semienka na vate, pretože prichádzame o chutné korienky, ktoré do vaty zarastajú.
 • Pre dlhšiu trvanlivosť odporúčame hotové klíčky uchovávať v chladničke, kde nám vydrží aj týždeň.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *