Surfovanie na Bali

Surfovanie na Bali

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Surfovanie je šport, ktorý využíva kinetickú energiu pohybu upravenej dosky na prelamujúcej sa príbojovej pobrežnej vodnej vlne. Stovky rokov bolo surfovanie ako šport ústrednou súčasťou starovekej polynézskej kultúry. Britskí objavitelia ho prvýkrát odpozorovali na Tahiti v roku 1767.

V súčasnosti medzi popredné surferské destinácie patrí Havaj a Kalifornia v Spojených štátoch amerických, Austrália, Maroko v Afrike a v Ázii je populárnou destináciou pre surferov indonézske Bali. Čo sa týka surfovania a európskych destinácií, obľúbenými lokalitami sú Španielsko, Francúzsko či Portugalsko.[/vc_column_text][trx_title type=”3″]Bali – raj surferov[/trx_title][vc_column_text]Bali, ako jeden z ostrovov Indonézie, je považovaný za raj surfovania. Vďaka krásnym plážam, vysokým vlnám a vybudovanej infraštruktúre, je ideálnou destináciou všetkých surferov.

Bali je považované za jeden z najbohatších ostrovov na svete pre surfovanie. Surferská oblasť na Bali sa nachádza na západnom a východnom pobreží ostrova. Bali ponúka surfovanie na svetovej úrovni po celý rok a to je jedným z hlavných dôvodov, prečo je Bali pre cestovateľov mekkou surfovania.

Najznámejšie destinácie surferov na ostrove sú Uluwatu, Padang Padang a Keramas.[/vc_column_text][vc_column_text]

  • Uluwatu je považované za najslávnejšie miesto na surfovanie na Bali. Nachádza sa na juhozápade ostrova.
  • Padang Padang je ďalšie populárne miesto na surfovanie, ktoré sa nachádza na juhozápade Bali.
  • Keramas sa nachádza na juhovýchode Bali. Je to pravá a ľavá vlna rozbíjajúca sa o skaly.

[/vc_column_text][vc_gallery interval=”3″ images=”6330″ img_size=”large” css=”.vc_custom_1600254381039{padding-top: 0px !important;padding-bottom: 0px !important;}”][trx_title type=”3″ top=”0px”]Uluwatu[/trx_title][vc_column_text css=”.vc_custom_1600254554802{padding-top: 0px !important;padding-bottom: 0px !important;}”]Uluwatu bol „objavený“ ako cieľ surfovania v roku 1972 vďaka nakrúteniu filmu Morning of the Earth, ktorý v roku 1971 priniesol klasický surfový film. Pôvodným cieľom tohto filmu bolo ukázať vlny okolo Kuty. Po niekoľkých dňoch natáčania okolo pláže Kuta, producenti našli oblasť Uluwatu. Aby ste sa dostali na Uluwatu, je potrebné zostúpiť dolu chrámom a vyjsť cez dve skaly v spodnej časti jaskyne, na pláži Uluwatu. V tom čase neviedli na pláž žiadne cesty, čo znamenalo, že surferi si museli doniesť všetko potrebné vybavenie.

Steve Cooney surfoval po prvej vlne v histórii Uluwatu a zachytil ju vo filme Morning of the Earth vo veku 15 rokov. Po uvedení filmu 25. februára 1972 si oblasť Uluwatu na Bali okamžite získala pozornosť surferov z celého sveta. Dnes je Uluwatu jedným z najobľúbenejších surfovacích cieľov na celom Bali, navštevujú ho surferi z celého sveta a vďaka pokroku v oblasti videotechnológií vznikli neuveriteľné letecké zábery, ktoré zo vzduchu predvádzajú krásu Uluwatu.

Uluwatu je pre turistov hlavne známe pre svoj chrám Pura Luhur Uluwatu, ktorý je jedným z deviatich smerových chrámov na Bali, ktorý sa nachádza 70 metrov na vrchole skaly na najjužnejšom bode polostrova. Miestni obyvatelia ostrova veria, že bohovia požehnali surferov, ktorí surfujú na vlne Uluwatu, kvôli tomu, aké vlny sú božské a dokonalé. Predpokladá sa, že chrám chráni Bali pred zlom.[/vc_column_text][vc_gallery interval=”3″ images=”6331″ img_size=”large” css=”.vc_custom_1600254403390{padding-top: 0px !important;padding-bottom: 0px !important;}”][trx_title type=”3″ top=”0px”]Surfovanie ako základ turizmu v Indonézii[/trx_title][vc_column_text]

Indonézia je obľúbenou turistickou destináciou pre svoju teplú vodu a podnebie, nádhernú krajinu a dokonalé vlny.

Cestovný ruch je druhým najväčším odvetvím zamestnanosti v Indonézii. Predovštkým na ostrove Bali, ktorý láka najviac zahraničných turistov, predstavuje turizmus dve tretiny miestnej ekonomiky.

Neexistujú štatistiky, ktoré by počítali časť surfistov medzi turistami, ale pohľad na najkrajšie pláže Bali a množstvo surfujúcich ľudí hovorí za všetko. Odhaduje sa však, že surfovací biznis generuje iba na Bali viac ako pol miliardy dolárov, čo predstavuje viac ako 10% sumy generovanej cestovným ruchom. Ak vezmeme do úvahy, že najväčšiu časť surferov na Bali tvoria turisti, možno surfovanie považovať za hlavnú súčasť cestovného ruchu v Indonézii.

Indonézia má na iných ostrovoch rôzne ďalšie miesta (napríklad Lakey Peak alebo G-Land na ostrove Jáva), ktoré lákajú turistov na surfovanie. Surfovanie preto rozvinulo turizmus na miestach, ktoré by ľudí pravdepodobne iným spôsobom neprilákali.

[/vc_column_text][trx_title type=”3″ top=”0px”]Spoznaj Bali na Slovensku[/trx_title][vc_column_text]Pripomeňte si vôňu Bali a doprajte si relaxáciu a aromaterapiu s našou prírodnou kozmetikou, ktorú nájdete v našom e-shope, ako aj v kamennej predajni BALI GARDEN Organic shop na Dúbravčickej 1/A v Bratislave.

Produkty prírodnej kozmetiky z Bali zasielame kuriérom alebo do viac ako 5 tisíc výdajných miest Zásielkovne v celej SR a ČR ![/vc_column_text][ess_grid alias=”grid-1″][vc_empty_space height=”30px”][vc_btn title=”NAKUPOVAŤ” color=”green” align=”center” link=”url:https%3A%2F%2Fbaligarden.sk%2Fkategoria-produktu%2Fprirodna-bali-kozmetika%2F”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_empty_space height=”150px”][vc_column_text]Summer photo created by freepik – www.freepik.com[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *