MACA – superpotravina z Peru

Maca je vďaka svojim vlastnostiam označovaná ako peruánsky ženšen, ktorý sa prirodzene vyskytuje v juhoamerických peruánskych Andách. Táto superpotravina obsahuje širokú škálu vitamínov a minerálov. Má sladkastú, mierne korenistú chuť.

Maca rastie v nadmorských výškach 3800 až 4400 metrov, teda na miestach s relatívne nízkymi teplotami, silnými vetrami a intenzívnym slnečným žiarením. V tejto nadmorskej výške sa teploty pohybujú priemerne od -2 do 13 °C, no môžu poklesnúť až na -10 °C. Rastline tieto podmienky vyhovujú, kvôli čomu je aj v dnešnej dobe pestovaná hlavne v oblastiach, kde sa vyskytuje aj prirodzene, teda hlavne v juhoamerických Andách.

Maca je jednou z nutrične najbohatších potravín na svete.

Konzumujú sa korene veľkosti reďkovky, ktoré sú po tisíce rokov cenené domorodcami nielen ako potravina, ale predovšetkým ako liečivá rastlina.

Peruánski domorodci nedajú na macu dopustiť a už od pradávna ju používajú nielen ako afrodiziakum ako u mužov, tak u žien,  ale je vysoko cenená aj pre jej účinky na zdravie. Podľa nich maca posilňuje imunitný systém, zvyšuje energiu, zmierňuje fyzickú a duševnú únavu, pomáha znižovať problémy spojené so starnutím, bojuje proti osteoporóze a anémii a zlepšuje plodnosť.

Maca je tiež výborným zdrojom fytoestrogénu, celkovo priaznivo vplýva na fyzické a duševné zdravie, vytrvalosť, vitalitu, plodnosť, sexualitu a hormonálny stav pri menopauze.

Maca obsahuje 60 – 75 % sacharidov, 10 – 14 % bielkovín, približne 8,5 % vlákniny a 2,2 % tukov. Je bohatá na minerály vápnik a draslík, pričom má nízky obsah sodíka.

Obsahuje takmer všetky esenciálne aminokyseliny a veľké množstvo minerálov: vápnik, draslík, mangán, meď, zinok, fosfor, horčík, selén a ostatné stopové prvky. Maca obsahuje aj vitamíny, konkrétne vitamíny skupiny B, vitamín A, vitamín C, vitamín D a vitamín E.

RECEPT NA ZDRAVÉ MACA SMOOTHIE

  • 2 čajové lyžičky prášku z koreňa MACA
  • 2 čajové lyžičky kvalitného BIO kakaa
  • 1 šálka BIO mandľového mlieka
  • 1 zrelý banán
  • štipka cejlonskej škorice

Pridajte agave, javorový sirup alebo med na dosladenie a všetko spolu rozmixujte.

Nazdravie !

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *