MACA – superpotravina z Peru

MACA – superpotravina z Peru

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Maca je vďaka svojim vlastnostiam označovaná ako peruánsky ženšen, ktorý sa prirodzene vyskytuje v juhoamerických peruánskych Andách. Táto superpotravina obsahuje širokú škálu vitamínov a minerálov. Má sladkastú, mierne korenistú chuť.

Maca rastie v nadmorských výškach 3800 až 4400 metrov, teda na miestach s relatívne nízkymi teplotami, silnými vetrami a intenzívnym slnečným žiarením. V tejto nadmorskej výške sa teploty pohybujú priemerne od -2 do 13 °C, no môžu poklesnúť až na -10 °C. Rastline tieto podmienky vyhovujú, kvôli čomu je aj v dnešnej dobe pestovaná hlavne v oblastiach, kde sa vyskytuje aj prirodzene, teda hlavne v juhoamerických Andách.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row css=”.vc_custom_1592126209383{margin-top: 0px !important;border-top-width: 0px !important;padding-top: 0px !important;}”][vc_column][trx_quote]Maca je jednou z nutrične najbohatších potravín na svete.[/trx_quote][/vc_column][/vc_row][vc_row css=”.vc_custom_1592126266259{padding-bottom: 0px !important;}”][vc_column][vc_column_text]Konzumujú sa korene veľkosti reďkovky, ktoré sú po tisíce rokov cenené domorodcami nielen ako potravina, ale predovšetkým ako liečivá rastlina.

Peruánski domorodci nedajú na macu dopustiť a už od pradávna ju používajú nielen ako afrodiziakum ako u mužov, tak u žien,  ale je vysoko cenená aj pre jej účinky na zdravie. Podľa nich maca posilňuje imunitný systém, zvyšuje energiu, zmierňuje fyzickú a duševnú únavu, pomáha znižovať problémy spojené so starnutím, bojuje proti osteoporóze a anémii a zlepšuje plodnosť.

Maca je tiež výborným zdrojom fytoestrogénu, celkovo priaznivo vplýva na fyzické a duševné zdravie, vytrvalosť, vitalitu, plodnosť, sexualitu a hormonálny stav pri menopauze.[/vc_column_text][vc_gallery interval=”3″ images=”4896″ img_size=”large” title=”Kvalitnú MACU v BIO kvalite nájdete v našom bio obchode BALI GARDEN” css=”.vc_custom_1592126339533{margin-top: 0px !important;border-top-width: 0px !important;padding-top: 0px !important;padding-bottom: 0px !important;}”][vc_column_text]Maca obsahuje 60 – 75 % sacharidov, 10 – 14 % bielkovín, približne 8,5 % vlákniny a 2,2 % tukov. Je bohatá na minerály vápnik a draslík, pričom má nízky obsah sodíka.

Obsahuje takmer všetky esenciálne aminokyseliny a veľké množstvo minerálov: vápnik, draslík, mangán, meď, zinok, fosfor, horčík, selén a ostatné stopové prvky. Maca obsahuje aj vitamíny, konkrétne vitamíny skupiny B, vitamín A, vitamín C, vitamín D a vitamín E.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][trx_title type=”3″ top=”5px”]RECEPT NA ZDRAVÉ MACA SMOOTHIE[/trx_title][vc_column_text]

  • 2 čajové lyžičky prášku z koreňa MACA
  • 2 čajové lyžičky kvalitného BIO kakaa
  • 1 šálka BIO mandľového mlieka
  • 1 zrelý banán
  • štipka cejlonskej škorice

Pridajte agave, javorový sirup alebo med na dosladenie a všetko spolu rozmixujte.

Nazdravie ![/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *