AROMATERAPIA – Čaro esenciálnych olejov

AROMATERAPIA – Čaro esenciálnych olejov

Aromaterapia je druh alternatívnej medicíny, ktorý využíva rastlinné prchavé látky známe ako éterické oleje, nazývané aj esenciálne oleje a ďalšie vonné zložky za účelom zmeny mysle, nálady, procesu poznávania alebo pozitívneho vplyvu na zdravie.

Aromaterapia sa radí pod alternatívnu medicínu. Slovo aromaterapia doslova znamená “liečba pomocou vôní”. Je zložené z dvoch slov: “aróma” – vôňa a “terapia” – liečba. Aplikáciou silíc je možné liečiť rozličné ochorenia.

Esenciálne oleje, nazývané aj silice, aromatické oleje, či éterické oleje, sú prchavé látky rastlinného pôvodu s charakteristickou vôňou. Prívlastok éterický znamená, že na rozdiel od bežných rastlinných olejov (slnečnicový olej, repkový olej, palmový olej a pod.) sú éterické oleje prchavé a na vzduchu sa bezo zvyšku odparia.

Ako sa esenciálne oleje vyrábajú?

Esenciálne oleje sa tradične vyrábajú zo základnej rastliny rôznymi spôsobmi:

  • lisovaním rastlín alebo ich častí (pomarančový olej, citrónový olej),
  • vyvarením rastlín, ich častí alebo rastlinných výlučkov či extraktov vo vode (čajovníkový olej),
  • destiláciou (dnes sa používa najmä destilácia vodnou parou).

Esenciálne oleje sa rozdeľujú podľa typu účinku na buď stimulujúce (jang), alebo upokojujúce (jin). Medzi najobľúbenejšie éterické oleje patria: citrusy (citrón, pomaranč, mandarínka, bergamot ..), ihličnany (borovica, jedľa, cyprus …) citrónová tráva, levanduľa, cédrové drevo, zázvor, eukalyptus alebo exotickejšie ako napr. ylang ylang. Medzi drahšie a vzácnejšie éterické oleje patrí napr. santalové drevo, jazmín, či ruža.

Klasická aromaterapia si žiada používať iba silice získané jednoduchou destiláciou s vodnou parou, prípadne lisovaním s následným mechanickým odstredením. Iba takto vyrobené silice majú označenie: NATURAL. Všetky ďalšie, dnes už bežné technologické postupy výroby sa pri klasickej aromaterapii neakceptujú. Technický pokrok okrem iného umožňuje aj výrobu lacnejších tzv. rekonštituovaných silíc, ktoré obsahujú aj synteticky vyrobené látky.

Tak, ako si firma HANUS váži prirodzenosť a jedinečnosť prírody, tak aj zákazníci BALI GARDEN očakávajú nefalšovaný dotyk s prírodou a preto ponúkame iba silice v kvalite NATURAL s určením krajiny jej pôvodu.

V našom E-SHOPE nájdete kvalitné silice značky HANUS vyrobené destiláciou s vodnou parou prípadne lisovaním, preto sú tieto éterické oleje v kvalite v najvyššej kvalite – NATURAL.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *